ENGPL
0.00
0.00
  • G2A Pay
ENGPL
Copyright © 2016 CFX. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności | Regulamin
20  Wrz

5 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW NA EFEKTYWNEGO STREAMA

Każdy kto ogląda streamy na pewno choć raz pomyślał o tym, jak to jest być po drugiej stronie barykady i samemu „nadawać na cały świat”. Potwierdzenie tego znaleźć można w dziesiątkach, jeśli nie setkach pytań na wszelakich grupach i forach internetowych, które poświęcone są temu, w jaki sposób poprawnie i efektywnie przeprowadzać streamy. Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu i wybraliśmy pięć podstawowych porad, które naszym zdaniem pozwolą zwiększyć efektywność każdego streama.

1. Daj się zobaczyć

Zaczniemy od prostej porady technicznej, której zastosowanie pomogło niejednemu streamerowi. Tyczy się ona przede wszystkim osób, które transmitują o różnych porach dnia i ze stale odpaloną kamerką, która obok obrazu rozgrywki przechwytuje także obraz prowadzącego.

Zadbaj o stałe i równomierne oświetlenie twarzy. Wydaje się oczywiste? Jeżeli wskoczyliście na wyższy poziom i streamujecie przy pomocy greenscreena nakładając waszą sylwetkę na obraz z rozgrywki, to zapewne już o to zadbaliście. Jeżeli jednak nie macie jeszcze zbudowanego studio i pojawiacie się na streamie w postaci kwadratu w rogu ekranu, to musicie pamiętać, że nie zawsze jesteście oświetleni równomiernie. Ma na to wpływ zmieniająca się pora dnia, zachodzące słońce i naturalne oświetlenie zapewniane dzięki oknom w pomieszczeniu. Warto więc tak ustawić swoje stanowisko streamerskie, by całkowicie wyeliminować doświetlanie światłem naturalnym. Nie chcecie przecież, aby w połowie streama wasza twarz stała się niewidoczna dla widzów, bo w trakcie transmisji zdążyło zajść słońce.

2. Na stanowiska!

Kolejna porada techniczna, o której niestety zazwyczaj się zapomina, to techniczne sprawdzenie całego naszego stanowiska. Zależy to oczywiście od częstotliwości naszego streamowania, ale oprogramowanie do transmisji często dostaje aktualizacje, które (choć nie powinny), mogą czasem namieszać w naszych spersonalizowanych ustawieniach. Warto więc mieć pod ręką testowe konto, na którym możemy sprawdzić, czy transmisja, którą chcemy za chwilę puścić w świat na pewno zadziała. Niezależnie, na jakiej platformie streamujecie (YouTube, Twitch, Facebook czy Mixer). Najgorsza rzecz, jaka może spotkać streamera to naprawianie „w locie” dźwięku lub obrazu, który jeszcze wczoraj działał, a nagle dzisiaj już nie funkcjonuje prawidłowo.

3. Aktywizuj i nagradzaj

Kolejna porada dotyczy aktywizacji oglądających. Warto zawczasu pomyśleć o przeprowadzeniu w czasie streamu jakiegoś giveawaya, konkursu czy losowania, który zdecydowanie zwiększy chęć oglądania transmisji. Nie musi być to duża rzecz, często wystarczy zwykły kod na grę zakupioną w Bundlu za kilka dolarów. Ludzie lubią być nagradzani i zdecydowanie warto to wykorzystać.

4. Nawadniaj się i doładuj energię

Jeżeli macie w planach dłuższy stream to nie możecie zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby robić streama trwającego 40h, podczas którego zdecydowanie można się odwodnić. Raczej o to, że podczas transmisji mówimy bardzo, warto więc zawczasu przygotować sobie szklankę z wodą, by mieć ją zawsze pod ręką i w krytycznych momentach móc zwilżyć usta i nie musieć przerywać streama, by biec do kuchni. Jeżeli jednak jest to stream wielogodzinny i poza nawadnianiem się potrzeba dodatkowej energii – warto zawczasu zaopatrzyć się w sprawdzony PowerUp, taki jak CFX The Pro Gamer. Zwróćcie uwagę, że dodatkowe pobudzenie bardzo się przydaje, bo dzięki temu przed kamerą zachowujecie się bardziej żywiołowo, co znacząco wpływa na dynamikę prowadzenia transmisji.

5. Nie zapomnij wysłać zaproszenia

By zmaksymalizować efektywność streamu koniecznie zadbaj o to, żeby przed transmisją powiadomić o niej swoich widzów. Wykorzystaj do tego wszystkie dostępne kanały, na których zbierasz community – Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat etc.

Dla najlepszych doświadczeń należy oglądać stronę w pionie